İtalya Ankara Büyükelçiliği Hakkında

İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya’ya turistik ve iş seyahati amaçlı yapılan ziyaret vizeleri, İtalya’da eğitim imkanları ve İtalya’da yaşamak için yapılan vize başvurularının değerlendirilmesinde yetkili makamdır.  İtalya Ankara Büyükelçiliği , uluslararası hukuk çerçevesinde öncelikli olarak Türkiye’de yaşayan İtalyanların çıkarlarını korumakla; Türkiye’deki gelişmelere dair yasal yollarla eriştiği bilgileri İtalyan Devleti’ne bildirmekle; İtalya ve Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ilişkilerin geliştirilmesi, korunması ve pekiştirilmesine katkı sunmakla yükümlüdür. Büyükelçilik, diplomatik ilişkilerini 18 Nisan 1961 Viyana Konvansiyonu’na göre yürütür. 
Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Konsolosluğu ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi arasındaki koordinasyonu yürütmekle görevlidir. 

İtalya Büyükelçiliği Ankara, kendi vatandaşlarının bürokratik işlemleri dışında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları'nın ve Türkiye’de ikamet izni sahibi 3. ülke vatandaşlarının vize ve konsolosluk işlemlerinin yürütüldüğü resmi makamdır.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Binasının Kısa Tarihi

1923 yılında, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinin Ankara’ya taşınması üzerine o yıla kadar İstanbul’daki tarihi Venedik Sarayı’nda bulunan Büyükelçiliğin de Ankara’ya taşınması gerekliliği doğmuştur. Bunun üzerine kurucu lider Mustafa Kemal Atatürk, Ankara’da Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya ve Polonya Büyükelçiliklerinin de konumlanacağı Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan araziyi İtalya’ya bağışlamıştır. Büyükelçilik binasının yapımına 1938 yılında başlanmış ve 1940 yılına kadar sürmüştür. 
Arazi üzerinde Büyükelçilik binasının çevresinde konumlanan büyükelçilik ofisleri ve kançılaryanın yer aldığı bir kompleks yapı bulunmaktadır.

İtalya Büyükelçiliği Ankara Adresi

Atatürk Bulvarı, No:118, 06680, Kavaklıdere- Çankaya / ANKARA

E-mail Adresi: ambasciata.ankara@esteri.it

Web: http://www.ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr

Vize: visti.ambankara@esteri.it 

Konsolosluk: consolato.ambankara@esteri.it 

Kültür Ofisi: ankara.culturale@esteri.it

Ticaret Bölümü: commerciale.ambankara@esteri.it

Askeri Ateşelik: difeitalia.ankara@smd.difesa.it

Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri 

Pazartesi Perşembe: 09:00-13:00 ve 13:00-17:00
Cuma: 09:00-13:00 ve 13:00-16:00 

Konsolosluk işlemleri için Pazartesi-Cuma 09:30-12:30 saatleri arasında ya da e-posta yoluyla randevu alınması gerekmektedir. 

Vize işlemleri için Büyükelçiliğin online sistemi üzerinden ya da aracı kurumlara danışarak randevu alınmalıdır. 

Acil İrtibat Bilgileri

Mesai saatleri dışında veya konsolosluğun kapalı olduğu günlerde oluşabilecek acil durumlarda acil iletişim numaralarından konsolosluğun nöbetçi görevlilerine ulaşılabilir. Acil telefonlar üzerinden kesinlikle vize işlemleri ile ilgili sorulara cevap verilmemektedir.

Ankara ve Güneydoğu Bölgesi: +90 532 374 8177
İstanbul ve Karadeniz Bölgesi: +90 555 458 5844
İzmir, Akdeniz ve Kapadokya Bölgesi: +90 532 677 3273 

Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü

Pazartesi-Cuma: 09:00-12:30 veya online randevu ile hizmet randevusu alınabilir. 
Tel: 0.312.4574200
Fax: 0.312.4574280

Türkiye’deki İtalya Cumhuriyeti Büyükelçileri

1947 Renato Prunas
1950 Luca Pietromarchi
1958 Massimo Magistrati
1961 Mario Luciolli
1964 Francesco Lo Faro
1967 Mario Mondello
1971 Pierluigi Alverà
1973 Giorgio Smoquina
1975 Girolamo Messeri
1979 Eric Da Rin
1981 Bartolomeo Attolico
1983 Piero Ferraboschi
1988 Giorgio Franchetti Pardo
1993 Luigi Maria Fontana Giusti
1995 Michelangelo Pisani Massamormile
1997 Massimiliano Bandini
1999 Vittorio Claudio Surdo
2004 Carlo Marsili
2010 Gianpaolo Scarante
2015 Luigi Mattiolo

Sardunya Krallığı ve İtalya Büyükelçileri ve Elçileri

1859 Giacomo Durando
1861 Marcello Cerruti
1862 Camillo Di Bella Caracciolo
1863 Giuseppe Greppi
1866 Emilio Visconti Venosta
1867 Giuseppe Bertinatti
1869 Raffaele Ulisse Barbolani
1875 Luigi Corti
1886 Francesco Galvagna
1887 Alberto Blanc
1891 Costantino Ressman
1892 Luigi Avogadro Di Collobiano Arborio
1894 Tommaso Catalani
1895 Alberto Pansa
1901 Obizzo Malaspina Di Carbonara
1904 Guglielmo Imperiali Di Francavilla
1910 Edmondo Mayor De Planches
1912 Camillo Garroni
1924 Giulio Cesare Montagna
1925 Luca Orsini Baroni
1929 Pompeo Aloisi
1932 Vincenzo Lojacono
1934 Carlo Galli
1938 Ottavio De Peppo
1943 Raffaele Guariglia Di Vituso
1943 Guido Rocco
1945 Alberto Marchetti Di Muriaglio

İtalya Ankara Büyükelçiliği 2023 yılı resmi tatil günleri;

 
1 Ocak Yeni yıl
9 Nisan Paskalya
1 Mayıs İşçi Bayramı
21- 23 Nisan Ramazan Bayramı
2 Haziran- İtalya Cumhuriyet Bayramı
29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
15 Temmuz Demokrasi Günü
15 Ağustos- Ulusal Bayram
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım- Azizler Günü
25 Aralık Noel Tatili
26 Aralık Santo Stefano
31 Aralık Yılbaşı

İtalya Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Batman, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak, Ağrı, Hakkari, Van illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye'de ikamet izni olan yabancılar ve İtalyan Vatandaşları vize ve konsolosluk işlemleri için İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne müracaatta bulunabilirler. İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya Schengen Vizesi Başvurularını yetkilendirdiği kurumlar aracılığıyla kabul etmektedir.

Ankara İtalya Büyükelçiliği Görevleri

İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Konsolosluğu Türkiye'de ikamet eden, İtalya'ya sehayat etmek isteyen kişilerin vize ve konsoloslukluk işlemlerinin yürütüldüğü kurumdur. Türkiye'de faaliyet gösteren İtalya Büyükelçiliği Ankara ve İtalya Başkonsolosluğu İstanbul yetki bölgesinde ikamet eden İtalya Vatandaşları'nın konsolosluk işlemlerini gerçekleştirilmesi hususunda yetki sahibidir. Gerekli işlemler için İtalya Büyükelçiliği'ne müracaatta bulunması gereken İtalya Vatandaşları, T.C. Vatandaşları ve Türkiye'de ikamet iznine sahip 3.ülke vatandaşları yetki alanına uygun olan İtalya Temsilciliği'ne başvuruda bulunmalıdırlar.

Türkiye'de yaşayan İtalyanların resmi evrak işlemlerine dair destek almak için Ankara İtalya Büyükelçiliği'ne başvuru yapması gerekmektedir. İtalya Vatandaşları'nın nüfus kayıt, pasaport, kimlik kartı, evlilik, doğum, temel haklarının ihlali, tutuklama, kayıp veya çalıntı pasaport, seyahat belgelerinin tanzim edilmesi gibi vakaların resmi prosedürlerinin işleme alındığı yer olan İtalya Büyükelçiliği, aynı zamanda İtalya Vatandaşları'nın haklarını gözetir. İtalya Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri eşitlik ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde yürütülmektedir.

Nüfus İşlemleri

Yurtdışında yaşayan İtalya vatandaşlarının Yurtdışında İkamet Eden Yurttaşların Tesciline (AIRE) Kayıt Bürosu yetkilidir. Yurtdışında ikamet eden İtalya vatandaşları, ikamet ettikleri ülkeye varıştan itibaren 90 gün içinde, ikamet edilen bölgenin bağlı bulunduğu dış temsilciliğe kayıt yaptırmak zorundadır. Konsolosluk belge ve sertifika hizmetleri, pasaport yenileme gibi işlemlerde AIRE kaydı gerekmektedir. Nüfus İşlemlerinde, yurtdışı adres bildirimi, medeni hal değişiklikleri, çekirdek aile birleşimi ve isim değişikliği işlemleri yürütülmektedir. 

Sosyal Hizmetler

Ekonomik olarak zor durumda olan İtalya vatandaşları için, içinde bulunulan maddi güçlüğün üstesinden gelinebilmesi için sunulan sosyal yardımdır. Sosyal yardım ihtiyacı olan İtalyan vatandaşlar büyükelçiliğe başvurmalıdır. 

Vatandaşlık

İtalya vatandaşlığının kazanılması otomatik ve başvuru yoluyla olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Vatandaşlığın otomatik olarak kazanıldığı haller; İtalyan anne-babadan doğmuş olmak, anne-baba meçhul, İtalya’da terkedilmiş ve vatandaşlığı belirlenemez hallerde İtalya’da doğmak, çocuğun küçükken anne-baba tarafından tanınması yoluyla, İtalyan vatandaşı tarafından evlat edinilmek.

Vatandaşlığın başvuru yolu ile kazanıldığı haller ise;

  • Vatandaş olma isteği beyanı; İtalyan silahlı kuvvetlerinde görev yapanlar, İtalyan Devleti çıkarına çalışanlar, 18 yaşından itibaren en az 2 yıl İtalya’da yaşayanlar
  • Evlilik beyanı; evlilikten en az 6 ay sonra (İtalyan vatandaşı ile yurtdışında yapılmış evliliklerde en az 3 yıl sonra),
  • Vatandaşlığa kabul edilme talebi; 10 yıldır yasal yollarla İtalya’da ikamet edilmesi durumunda kanunda belirtilen şartların yerine getirilmesi ile vatandaşlık başvurusu yapılabilir. 

Askerlik

Zorunlu askerlik hizmetini yerine getirilmesi işlemleri bu birimde yürütülür. 

Seçmen Hizmetleri

Seçim Hizmetleri Ofisi, yurtdışında bulunan İtalya vatandaşlarının seçmenlik hizmetlerini yürütür ve tüm seçim etkinlikleri yönetir. 

Pasaportlar

Yurtdışında yaşayan İtalya vatandaşlarının pasaport hizmetleri de Büyükelçilik tarafından yürütülür. 

Medeni Hal

Vatandaşlık, doğum, ölüm, evlilik gibi medeni hal değişimlerinden sorumlu bölümdür.

Büyükelçilik ayrıca evlat edinme, ehliyet yenileme, emeklilik, noterlik hizmetleri, vergi kodu, Türkiye’ye giriş işlemleri, öz belgelendirme işlemlerinde de yetkilidir. 

İtalya Büyükelçiliği Ankara Vize Reddi

İtalya Vizesi için yapılan başvurular, İtalya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmemesi halinde başvuru sahibinin vize kararı olumsuz yönde cevaplanabilmektedir. İtalya Vizesi Başvurusunda bulunan kişilerin gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacını kanıtlar nitelikteki evrakların tam olarak sunulmaması halinde kişinin vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır.

İtalya Büyükelçiliği Nerededir?

Duyurular

Consultation for Italy

Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2023-08-08 14:24:22

İtalya konsolosluğu tarafından bir pasaportta aranılan özellikler

İtalya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine;  İtalya Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport...
2023-08-08 14:23:45

İtalya Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

İtalya Başkonsolosluk telefonla iletişim kurabilmeniz için Konsolosluk telefon: +90 (212)243 1024 - 243 1025 ...
2023-08-08 14:23:16

İtalya istanbul başkonsolosluğu ofis çalışma saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ofis çalışma ve mesai saatleri hakkında  Pazartesi Perşembe  08.30 / 13.00 13.30 / 16.30 &n...
2023-08-08 14:23:03
Tüm Duyurular