İtalya Vize Başvurusu

İtalya Vizesi 

İtalya Konsolosluğu, İtalya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarını (geçerli Schengen vizesi sahibi değillerse) İtalya vize işlemleri prosedürüne tabi tutmuştur. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 günde 90 gün ile sınırlı seyahatleri için İtalya vizesi başvurusunda muaftırlar. İtalya Devleti Schengen Bölgesi üyesidir, bu sebeple kısa süreli İtalya seyahatleri için Schengen vize prosedürü uygulanmaktadır. Eğer kişilerin Schengen pasaportunda geçerli Schengen vizesi var ise bu vize ile İtalya’ya seyahat edebilirler. Ayrıca İtalya Schengen vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini İtalya’dan başlatmak ve en uzun süre İtalya'da kalmak koşuluyla  vize süreleri dahilinde diğer Schengen ülkelerine de vizesiz seyahat edebilmektedirler. İtalya Schengen vizesi en fazla 90 gündür. Başvuru sahibinin seyahat amacına ve konaklama rezervasyonlarına göre vize süresi İtalya Konsolosluğunun inisiyatifine bağlı olarak değişmektedir. 

Kesintisiz olarak 90 günden fazla ikamet gerektiren İtalya seyahatleri için uzun süreli İtalya vizesi başvurusunda bulunulmalıdır. Uzun süreli İtalya vizesi başvuruları doğrudan resmi dış temsilciliklere yapılmaktadır. 

İtalya Konsolosluğu kısa süreli (90 güne kadar olan) seyahat amaçlı İtalya vizesi başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Ancak uzun süreli İtalya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda direkt olarak İstanbul İtalya Başkonsolosluğuna, Ankara İtalya Büyükelçiliğine veya İtalya İzmir Konsolosluğuna başvuruda bulunulmalıdır. İtalya vizesi başvurusunu değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İtalya Konsolosluğuna aittir. İtalya vizesi başvurusunda bulunacak kişi, son 6 aydır düzenli olarak yaşadığı ve çalıştığı yerleri ikamet adresi olarak İtalya Konsolosluğuna beyan etmelidir. İtalya’ya seyahat edecek kişinin başvuru niyetine göre vize tipleri İtalya Turistik Vize, İtalya Ticari Vize, İtalya Aile Ziyareti Vizesi ve İtalya Transit vizesi olarak kategorize edilmiştir.                                                                                                                                       

İtalya Vize Çeşitleri 

İtalya’ya seyahat eden kişilerin İtalya vizesi başvuruları ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun olmalıdır. İtalya vize çeşitleri ülkeye yapılan seyahatlerin amacı ve süresi çerçevesinde;

-    İtalya turistik vizesi

-   İtalya aile ziyareti vizesi

-    İtalya ticari vizesi

-    İtalya oturma vizesi

-    İtalya çalışma vizesi şeklinde sınıflandırılmıştır. 
 
İtalya Kısa Süreli Vize(Schengen Vizesi): İtalya Devleti’ne resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü İtalya Schengen Vizesidir. Schengen vizesi kişilere gidilen ülkede en fazla 90 gün konaklama şansı tanımaktadır. 

İtalya Uzun Süreli (Ulusal) Vize: İtalya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklaması gereken kişilere (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) ikamet için verilen vizedir. 

İtalya Ekspres Vize: İtalya Ekspres vize uygulaması bulunmaktadır. 2014 yılında başlayan bu uygulamaya başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya Ekspres vize işlemleri 48 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır.  

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvuru formu: İtalya vizesi başvurusu esnasında sunulacak vize başvuru formu İtalyanca ve Türkçe olarak, doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. 

Seyahat evrakları: İtalya vizesi başvurusunda İtalya Konsolosluğu’na yapılacak seyahatin amacını, süresini, seyahat giderlerinin nasıl karşılanacağını ve kişinin seyahat bitiminde Türkiye’ye geri döneceğini gösterir evraklar ibraz edilmelidir. Bu evraklarda yer alan bilgiler vize başvuru formunu doğrular nitelikte olmalıdır. 

Pasaport: İtalya vizesi başvurusunda kullanılacak pasaport son 10 yıl içerisinde çıkartılmış ve vize başvuru tarihinden itibaren 6 ay geçerli olmalıdır. Pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Bu özellikleri taşımayan pasaportlar yenilenmelidir. 

İtalya Vize Başvurusu

Şahsen yapılan Kısa Süreli İtalya vizesi (Schengen vizesi) başvuruları İtalya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle kısa süreli İtalya Vizesi İtalya Konsolosluğu yetkilendirilmiş kurumlar (İDATA) ya da Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapılmalıdır. 

Uzun süreli (çalışma, oturum vb.) amaçlarla İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları uzun süreli İtalya vizesi başvurusu yapmalıdır. Uzun süreli İtalya vizesi başvuruları İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmaktadır.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin İtalya Vizesi

Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları Türkiye oturma iznine sahip oldukları takdirde İtalya vizesi başvurularını Türkiye’den yapabilmektedir. Şuan “Savaş Bölgesi” konumunda olan Irak ve Suriye vatandaşları için de aynı durum geçerlidir. 
İtalya vizesi başvurularını Türkiye’den yapan üçüncü ülke vatandaşları Türkçe ya da İtalyanca bilmedikleri takdirde, vize başvurularını tercüman refakatinde yapmalıdırlar. 

İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi başvurularında biyometri işlemi şartı koşmaktadır. Dolayısıyla İtalya vizesi başvurusunda bulunan diğer ülke vatandaşlarının başvurularını şahsen yapması gerekmektedir. Türkiye ikamet iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşları İtalya vizesi başvurularını İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurum olan İDATA'ya veya Turizm/Seyahat Acenteleri'nin Vize  Merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. 

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya konsolosluğu İtalya vizesi işlemlerini tüm evrakların eksiksiz ve doğru beyanlarla sunulması durumunda İtalya vizesi başvurularını 3-7 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Ancak vize başvuru sürecinin konsolosluk tatil günlerine denk gelmesi ya da evrak tamamlama süreci ile ilgili işlemlerin uzaması durumunda süreç 1 aya kadar uzayabilmektedir. İtalya vizesi başvurusu yapan kişiler seyahatlerinin aksamaması için vize başvuru işlemlerini planladıkları seyahat tarihinden 30 gün önce başlatmalıdırlar.

Duyurular

Consultation for Italy

Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2023-08-08 14:24:22

İtalya konsolosluğu tarafından bir pasaportta aranılan özellikler

İtalya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine;  İtalya Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport...
2023-08-08 14:23:45

İtalya Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

İtalya Başkonsolosluk telefonla iletişim kurabilmeniz için Konsolosluk telefon: +90 (212)243 1024 - 243 1025 ...
2023-08-08 14:23:16

İtalya istanbul başkonsolosluğu ofis çalışma saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ofis çalışma ve mesai saatleri hakkında  Pazartesi Perşembe  08.30 / 13.00 13.30 / 16.30 &n...
2023-08-08 14:23:03
Tüm Duyurular