İtalya Transit Vizesi

İtalya Transit Vizesi

İtalya Transit vizesi, İtalya üzerinden Schengen Bölgesi’ne üye olmayan bir ülkeye seyahat etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına yönelik vize türüdür. İtalya üzerinden Schengen üyesi olmayan herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı eğer İtalya Havalimanı’ndaki “Schengen harici transit” alanını terk etmeden yolculuğuna devam edecekse, İtalya Transit vizesi başvurusu yapmasına gerek yoktur. Ancak kişi Transit seyahatini gerçekleştirirken İtalya havalimanından ayrılacaksa, Turistik Schengen vizesi ya da İtalya transit vizesi sahibi olmalıdır. İtalya transit vizesi için esas olarak seyahat edilen ülkenin geçerli vizesine sahip olunmalıdır. İtalya transit vizesi yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre İtalya’yı ziyaret ederek İtalya üzerinden başka bir ülkeye geçme amacını taşımaktadır. Yolcu seyahat etmeyi amaçladığı ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsa, seyahat niyetini kanıtlayan belgeleri (davetiye, konaklama ve ulaşım bilgileri vb.) ibraz etmek durumundadır. İtalya Konsolosluğu’na yapılan transit vize başvurularında asıl gidilecek ülkeye yönelik seyahatin garanti olduğunu gösterir evraklar sunulmalıdır. 

5 Nisan 2010 tarihinden itibaren Schengen konvansiyonu ülkelerinden biri tarafından düzenlenmiş ve geçerliliği olan uzun süreli vize sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diğer Schengen bölgesi üyesi ülkelerin topraklarında serbest dolaşım hakkına sahiptir. Havayoluyla seyahat eden T.C. vatandaşlarının Schengen bölgesine ilk girişlerini vize aldıkları Schengen üyesi ülkeden yapmalarına yerel makamlarda dikkat edilmektedir. İtalya’dan transit vize alacak Umuma Mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, İtalya vizesi başvurusunda bulunurken, İtalya vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş, bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olma mecburiyeti vardır.

İtalya Transit Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İtalya vizesi başvurularında sunulacak evraklar yeni tarihli (son 3 ay içinde alınmış) olmalıdır.
  • İtalya Konsolosluğu’na yapılan vize başvurularında konaklama yeri ve seyahat edilecek araca ilişkin belgeler talep edilmektedir. 
  • Daha önce aldığı İtalya vizesi ile sürekli diğer Schengen ülkelerine seyahat eden kişiler İtalya Konsolosluğu tarafından mülakata çağırılabilmektedir.
  • İtalya transit vizesi başvurusunda eksik evrak ibraz edilmesi durumunda vize başvurusu İtalya Konsolosluğu tarafından ret yanıtı alabilir. 
  • İtalya Konsolosluğu vize başvurularında gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Duyurular

Consultation for Italy

Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2023-08-08 14:24:22

İtalya konsolosluğu tarafından bir pasaportta aranılan özellikler

İtalya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine;  İtalya Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport...
2023-08-08 14:23:45

İtalya Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

İtalya Başkonsolosluk telefonla iletişim kurabilmeniz için Konsolosluk telefon: +90 (212)243 1024 - 243 1025 ...
2023-08-08 14:23:16

İtalya istanbul başkonsolosluğu ofis çalışma saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ofis çalışma ve mesai saatleri hakkında  Pazartesi Perşembe  08.30 / 13.00 13.30 / 16.30 &n...
2023-08-08 14:23:03
Tüm Duyurular