İtalya Transit Vizesi

İtalya Transit Vizesi

İtalya Transit vizesi, İtalya üzerinden Schengen Bölgesi’ne üye olmayan bir ülkeye seyahat etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına yönelik vize türüdür. İtalya üzerinden Schengen üyesi olmayan herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı eğer İtalya Havalimanı’ndaki “Schengen harici transit” alanını terk etmeden yolculuğuna devam edecekse, İtalya Transit vizesi başvurusu yapmasına gerek yoktur. Ancak kişi Transit seyahatini gerçekleştirirken İtalya havalimanından ayrılacaksa, Turistik Schengen vizesi ya da İtalya transit vizesi sahibi olmalıdır. İtalya transit vizesi için esas olarak seyahat edilen ülkenin geçerli vizesine sahip olunmalıdır. İtalya transit vizesi yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre İtalya’yı ziyaret ederek İtalya üzerinden başka bir ülkeye geçme amacını taşımaktadır. Yolcu seyahat etmeyi amaçladığı ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsa, seyahat niyetini kanıtlayan belgeleri (davetiye, konaklama ve ulaşım bilgileri vb.) ibraz etmek durumundadır. İtalya Konsolosluğu’na yapılan transit vize başvurularında asıl gidilecek ülkeye yönelik seyahatin garanti olduğunu gösterir evraklar sunulmalıdır. 

5 Nisan 2010 tarihinden itibaren Schengen konvansiyonu ülkelerinden biri tarafından düzenlenmiş ve geçerliliği olan uzun süreli vize sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diğer Schengen bölgesi üyesi ülkelerin topraklarında serbest dolaşım hakkına sahiptir. Havayoluyla seyahat eden T.C. vatandaşlarının Schengen bölgesine ilk girişlerini vize aldıkları Schengen üyesi ülkeden yapmalarına yerel makamlarda dikkat edilmektedir. İtalya’dan transit vize alacak Umuma Mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, İtalya vizesi başvurusunda bulunurken, İtalya vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş, bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olma mecburiyeti vardır.

İtalya Transit Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İtalya vizesi başvurularında sunulacak evraklar yeni tarihli (son 3 ay içinde alınmış) olmalıdır.
  • İtalya Konsolosluğu’na yapılan vize başvurularında konaklama yeri ve seyahat edilecek araca ilişkin belgeler talep edilmektedir. 
  • Daha önce aldığı İtalya vizesi ile sürekli diğer Schengen ülkelerine seyahat eden kişiler İtalya Konsolosluğu tarafından mülakata çağırılabilmektedir.
  • İtalya transit vizesi başvurusunda eksik evrak ibraz edilmesi durumunda vize başvurusu İtalya Konsolosluğu tarafından ret yanıtı alabilir. 
  • İtalya Konsolosluğu vize başvurularında gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

 

İtalya Transit Vize

Duyurular

İtalya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

İtalya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İtalya Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinde kapalı...
2021-01-04 15:21:49

İtalya Vize Başvuru Servisi 19 Mayıs'ta Hizmet Vermeyecek

İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru servisleri 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle 19 Mayıs 2021...
2021-01-04 15:20:14

İtalya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2021-01-04 15:16:05

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma ve Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.15 /12.30  Çarşamba 14.15 / 16.15 ...
2021-01-04 15:14:08
Tüm Duyurular
Transit Vize