İtalya'da Oturum ve Çalışma İzni

İtalya Oturum ve Çalışma İzni

İtalya Oturma İzni

İtalya oturma izni (permesso di soggiorno) alınması için ön başvurular İtalya’da ikamet edilen yerdeki Postaneye yapılmalıdır. Postaneye başvuru ücreti ödendikten ve gerekli formlar doldurulduktan sonra Postaneki oturma izni talebiyle ilgili birim İtalya oturum izni talep eden kişiye bir randevu kağıdı (ricevuta) verir. Randevu kağıdının üzerinde kişinin bağlı bulunulan Emniyet Müdürlüğü’ne (Questura) gidilmesi gereken gün ve saat yazmaktadır.

Randevu tarihinde Questura’ya giden başvuru sahibi gerekli prosedürler dahilinde parmak izi verir. Bu işlemden sonra Questura oturum izni için başvuru sahibine yeni bir randevu tarihi verir.  Her yıl oturum izninin yenilenme sürecinde de aynı prosedürlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ön oturum izni başvurusunda temin edilen “ricevuta”nin yasal olarak geçerliliği bulunmamaktadır. Oturum izni aşamasında Türkiye’ye kısa süreliğine gelip İtalya’ya dönmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yıllık oturumu dolmuş izin belgesine sahipse, bu belgeyle birlikte “ricevuta”sını yanında bulundurarak; hava ve deniz yoluyla doğrudan ve aynı sınır kapısını kullanarak Türki’ye giriş çıkış yapabilir. İtalya’da oturum izni müracaatında bulunacak kişi aynı zamanda İtalya’da çalışacaksa çalışma iznine (Lavoro Subordınato) sahip olmalıdır.

İtalya Çalışma İzni 

İlk olarak, İtalya’da çalışacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı belirli bir iş sözleşmesine sahip olmalıdır ve ilgili işvereni kendisine en yakın valilikte  (Prefettura) bulunan Sportello Unico Immigrazione (Göçmenlik için Tek Gişe) ofisine istihdam sağlayacağı yabancı uyruklu kişinin çalışma izni için başvuruda bulunmalıdır. İşveren gerekli belgeleri düzenleyerek, İtalya İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde bulunan “Sportello Unico Immigrazione” bölümünden online işçi alımı için gerekli bilgileri doldurarak başvuruda bulunmalıdır. İşveren aynı zamanda istihdam sağlayacağı yabancı uyruklu kişiyle yaptığı iş sözleşmesinin bir örneğini iadeli taahhütlü posta aracılığıyla Valilikte (Prefettura) bulunan Sportello Unico Immigrazione (Göçmenlik için Tek Gişe) ofisine göndermelidir. Sportello Unico Immigrazione Ofisi belgeleri inceledikten sonra işçi için “Nulla Osta” isimli onay belgesi düzenler. “Nulla Osta” ile Türkiye’deki ilgili İtalyan temsilciliğine doğrudan gönderilmektedir. Bu aşamadan sonra, işçi söz konusu İtalyan temsilciliğine başvurarak çalışma amaçlı İtalyan vizesini almalıdır. İtalya uzun süreli vize ile İtalya’ya giriş yapan yabancı işçi 8 gün içinde kendisine en yakın Emniyet Müdürlüğü’nden (Questura) oturum izni için gerekli prosedürleri başlatmakla yükümlüdür. Çalışma izni başvuru sahibi ilk olarak posta ofisine giderek “kit” doldurmalı ve oturma izni için başvurusunu tamamlamalıdır.

Kendi İşini Kurmak Suretiyle İtalya Oturum İzni Almak İsteyenler (Lavoro Autonomo) için prosedür farklıdır. Başvuru sahibi İtalya’da aktif hale getireceği şirkete dair ve vize için gerekli olan belgeleri tamamlayarak Türkiye’deki ikametine en yakın İtalya Konsolosluğuna başvurmalıdır. “Lavoro Autonomo” isimli çalışma iznini alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, İtalya’ya girişini müteakip 8 gün içinde en yakın Questura’ya (Emniyet Müdürlüğü) giderek tamamlaması gereken prosedürleri danışmalıdır. Daha sonra ikamet bölgesine en yakın posta merkezinde “kit” doldurmalı ve İtalya oturum izni için başvurusunu tamamlamalıdır.

İtalya uzun süreli çalışma vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı direkt olarak İtalyan Konsolosluğuna  uzun süreli vize talebinde bulunmalıdır.  İtalya’ya giriş yapan kişi ön çalışma izni anlamına gelen Nulla Osta’yı temin etmek için oturduğu yere en yakın Ouestura’ya başvurması gerekmektedir. Çalışma izni için gerekli evraklar  iş yeriyle yapılan sözleşmeye göre değişiklik göstermektedir.

İtalya’da bağımsız olarak kendi iş yerini açarak bağımsız çalışacak (lavoro autonomo) kişiler ile bir işletmeye bağlı olarak çalışacak kişilerden istenen belgeler farklılık  göstermektedir. Bir şirkete bağlı olarak çalışacak kişiler  iş kontratını, oturduğu evin kira sözleşmesini, İtalya’daki ikamet bölgesindeki iş ve işçi kurumuna şirketteki yetkili kişinin şahsen yazdığı dilekçe verilmelidir. Null Osta temin edildikten sonra 90 gün içinde vize başvurusu gerçekleştirilmelidir, aksi takdirde Null Osta geçerliliğini yitirecektir. Çalışma izni başvuru sahibi İtalya’ya girişinden sonra birçok resmi işlemde talep edilen Codice Fiscale’i (vergi no/vatandaşlık no) de zaman kaybetmeden temin etmelidir. Codice Fiscale için kişi, bağlı bulunduğu bölgedeki Agenzia delle Entrate'a başvuruda bulunmalıdır.  Codice Fiscale başvurusu sırasında kişinin pasaportu yanında bulunmalıdır.

Oturma ve Çalışma İzni Başvurularında İzlenecek Adımlar;

  • Uzun süreli vizesini aldıktan sonra İtalya’ya giriş yapan kişi en geç sekiz gün içinde Permesso di Soggiorno talebinde bulunmalıdır.
  • İtalya’ya en yakın ikamet bölgesine gidilerek sportello Amico'ya, di soggiorno başvurusu yapılmalıdır.
  • Sportello Amico'dan içinde doldurulmalısı gereken başvuru formu temin edilmelidir.
  • Başvuru formu dolduruldukran sonra sportello Amico'dan “ricevuta”isimli çalışma/oturma izni talep belgesi alınmalıdır.
  • Yabancı uyruklu kişi  “ricevuta” isimli belgeyi İtalya oturma izni çıkana kadar resmi prosedürlerde ihtiyaç duyabileceği için bu belgeyi saklamalı ve yanında taşımalıdır.  “ricevuta” isimli belge geçici kimlik yerine geçmektedir.
  • Tüm resmi prosedürleri tamamlayan kişi “ricevuta” üzerindeki numarayla  İtalya Emniyet Müdürlüğü’nün resmi sitesinden başvuru sonucunu takip edebilmektedir. 

İtalya Uzun Süreli Eğitim Amaçlı Oturum İzni

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenci ilk olarak, gerekli belgelerini tamamladıktan sonra Türkiye’de kendisine en yakın ikamet bölgesindeki İtalya Konsolosluğuna öğrenim amaçlı vize başvurusunda bulunmalıdır. İtalya öğrenim amaçlı uzun süreli vizesini alan öğrenci İtalya’ya girişini takip eden 8 gün içinde  “Sportello Amico” hizmeti verilen bir “Ufficio Postale”-Posta Ofisi’nden “permesso di soggiorno” kiti alması, ilgili formları doldurup İtalya’da oturduğu yere en yakın posta merkezine başvurması gerekmektedir. Oturum İzni başvurusunda bulunan öğrenci posta merkezinden temin ettiği randevu kağıdını (ricevuta), kendisine en yakın Questura’ya teslim etmelidir. Aynı gün Questura’da parmak izi vermeli ve oturum iznini almak için yeni bir randevu tarihi talep etmelidir. Prefettura/Sportello Unico Immigrazione, öğrencilikten dolayı alınan oturma izinlerini çalışma/oturma (lavoro subordinato) izinlerine çevirme yetkisine sahiptir. Öğrenim Amaçlı oturma iznini çalışma iznine çevirmek için başvuru sahibi Prefettura/Sportello Unico Immigrazione Ofisi’ne (Göçmenlik için tek gişe) iş sözleşmesi ile birlikte çalışma izni için talep edilen diğer belgeleri eksiksiz olarak tamamlayarak çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır. 

Duyurular

Consultation for Italy

Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2023-08-08 14:24:22

İtalya konsolosluğu tarafından bir pasaportta aranılan özellikler

İtalya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine;  İtalya Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport...
2023-08-08 14:23:45

İtalya Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

İtalya Başkonsolosluk telefonla iletişim kurabilmeniz için Konsolosluk telefon: +90 (212)243 1024 - 243 1025 ...
2023-08-08 14:23:16

İtalya istanbul başkonsolosluğu ofis çalışma saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ofis çalışma ve mesai saatleri hakkında  Pazartesi Perşembe  08.30 / 13.00 13.30 / 16.30 &n...
2023-08-08 14:23:03
Tüm Duyurular