İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Hakkında

İskenderun İtalya Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Atatürk Bulvarı, 40. Sok., Ünsal Işhanı, Kat 3, D:2, P.K.37, 31200 İskenderun

Tel: +90 326 6136091-2-3-4
Fax: +90 326 6179193

İskenderun İtalya Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Hafta içi her gün 9:00-17:00

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesindeki  İller Nedir?

Hatay, İçel, Adana, Osmaniye illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti ve İtalyan vatandaşları, konsolosluk işlemlerini İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri

İtalya Konsolosluğu İskenderun, vize ve konsolosluk işlemlerinde İtalya Ankara Büyükelçiliği'ne bağlıdır. Dolayısıyla Ankara Büyükelçiliğin resmi tatil günlerinde İskenderun Fahri Konsolosluğu da kapalıdır. 

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu 2023 yılı resmi tatil günleri;
 
1 Ocak Yeni yıl
9 Nisan Paskalya
1 Mayıs İşçi Bayramı
21- 23 Nisan Ramazan Bayramı
2 Haziran- İtalya Cumhuriyet Bayramı
29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
15 Temmuz Demokrasi Günü
15 Ağustos- Ulusal Bayram
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım- Azizler Günü
25 Aralık Noel Tatili
26 Aralık Santo Stefano
31 Aralık Yılbaşı

İskenderun Fahri Konsolosluğu İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya Konsolosluğu vize müracaatlarını yetkili İtalya Vize Hizmet Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile kabul etmektedir. İtalya turistik vize (Schengen vizesi) başvurularını, İtalya Fahri Konsolosluğu İskenderun kabul etmemektedir. İskenderun İtalya vize başvurularını değerlendirmekle yetkili merci İtalya Ankara Büyükelçiliği'dir. Uzun süreli (çalışma, oturum vb. ) amaçlarla İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları uzun süreli İtalya vizesi başvurusu yapmalıdır. Uzun süreli İtalya vizesi başvuruları İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliğine şahsen yapılmalıdır. Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, T.C. Oturma İznine sahip olmaları halinde İtalya vize başvurularını Türkiye’den yapabilirler. İtalya vizesi başvurularını Türkiye’den yapan üçüncü ülke vatandaşları Türkçe ya da İtalyanca bilmedikleri takdirde, vize başvurularını tercüman refakatinde yapmalıdırlar. 

İtalya Vize Başvuru Formu, İskenderun Fahri Konsolosluğu

İtalya vizesi başvurusu esnasında sunulacak vize başvuru formu İtalyanca, İngilizce veya Türkçe olarak doldurulabilir. Vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler başvuru dosyasındaki diğer belgelerle çelişmemelidir.  Form gerçeği yansıtmalı ve eksiksiz doldurulmalıdır. 

İtalya Schengen vize başvuru formu için tıklayınız.

İtalya Vize Dilekçe Örneği, İskenderun Fahri Konsolosluğu
İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğundan yalnızca konsolosluk işleri yürütülmektedir. İtalya Schengen vize başvuruları İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği seyahat acentelerine yapılmaktadır, fakat değerlendirme yetkisi yalnızca İtalya Konsolosluğuna aittir. İtalya uzun süreli vize talebi İtalya Ankara Büyükelçiliğine, İtalya İstanbul Başkonsolosluğuna veya İtalya İzmir Konsolosluğuna yapılmaktadır. İtalya vizesi başvuru dosyasına kişinin seyahat niyetini açıkca belirteceği; kişinin İtalya'ya gidiş dönüş tarihlerini, mesleki bilgilerini içerir vize talep dilekçesi bulunmalıdır. 
 
İtalya İngilizce Turistik Vize Dilekçesi için tıklayınız
Ticari vize talep dilekçesi için tıklayınız.
Şirket Ortakları İçin İngilizce Turistik vize talep dilekçesi için tıklayınız.
Erasmus Vizesi İçin Dilekçe Örneği için tıklayınız.

İtalya Konsolosluğu

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Schengen Vize Başvuruları İtalya Konsolosluğuna akredite olan vize servislerine yapılmalıdır. İtalya vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 15 iş günüdür. İtalya vize başvuruları, seyahat tarihinin maksimum 90 gün öncesinde yapılması mümkündür.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İtalya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İtalya Konsolosluğu'nda yapabilirler. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra İtalya Konsolosluğu'ndan randevu alarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda İtalya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilme olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Pasaport başvurusu için İtalya Konsolosluğu'na ibraz edilmesi gereken belgeler:

> Başvuru Formu

> 2 adet vesikalık fotoğraf, fon beyaz olmalı

> Reşit olmayanlar için Muvafakatname

İtalya Vize Reddi Durumunda Ne Yapılır?

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğundan vize başvurusu yapılmamaktadır. İtalya Schengen vize başvuruları İtalya konsolosluğunun yetkilendirdiği seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır, fakat inceleme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İtalya Konsolosluğuna veya İtalya Büyükelçiliğine aitiir. İtalya vizesi için yapılan başvurular, İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde reddedilebilmektedir. İtalya vizesi başvurusunda bulunanların gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması halinde başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. Ret alan kişi yeniden İtalya vizesi başvurusunda bulunabilir ya da sonuca itiraz edebilir. 

İtalya Konsolosluğu

Duyurular

İtalya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

İtalya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İtalya Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinde kapalı...
2021-01-04 15:21:49

İtalya Vize Başvuru Servisi 19 Mayıs'ta Hizmet Vermeyecek

İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru servisleri 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle 19 Mayıs 2021...
2021-01-04 15:20:14

İtalya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2021-01-04 15:16:05

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma ve Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.15 /12.30  Çarşamba 14.15 / 16.15 ...
2021-01-04 15:14:08
Tüm Duyurular
İskenderun Fahri Konsolosluğu